یاقوت کبود چیست و آیا واقعا مستحکم است؟

یاقوت کبود چیست و آیا واقعا مستحکم است؟

0 688

ictpc – اگر اخیرا اخبار را دنبال کرده باشید، احتمالا شیشه گوریل (Gorilla Glass) شما را نیز تحت تاثیر قرار داده است، شیشه ای سخت که شیشه شما را در برابر خراش محافظت می کند، به زودی عرضه می شود. یاقوت کبود که شعار جدید شرکت Apple است، گفته می شود که در آیفون ۶ به کار رفته است و گزارش ها مدعی اند که این شرکت کوره کافی برای تولید ۲۰۰ میلیون قاب از جنس یاقوت کبود جهت تجهیز گوشی هوشمند جدیدش خریداری کرده است.
علاوه بر این، ویدئوهایی منتشر شده اند که نشان می دهند شیشه یاقوت کبود تقریبا نشکن است، حتی زمانی که سعی دارید به شدت به آن آسیب بزنید: ببرید، آن را بیاندازید، خمش کنید و همچنان مقاوم خواهد ماند. حتی لازم نیست تنها با اتکا به ویدئوها سخن گفت: هم اکنون گوشی هایی هستند که به صفحه نمایش یاقوت کبود مجهز شده اند همانند کیوسرا بریگادیر (Kyocera Brigadier) که استقامت خود را در آزمایش های شدید نشان داده است و ویدئوهای آن موجود است. با این حال، اطلاعات زیادی راجع به این ماده و اینکه در مقایسه با شیشه گوریل کورنینگ چه عملکردی دارد در دست نیست.

یاقوت کبود چیست و چگونه تولید می شود؟
یاقوت کبود سنگ جواهری‌ست که در اشکال و رنگ های مختلف در طبیعت وجود دارد. یاقوت قرمز همان یاقوتی ست که همه می شناسیم و از یاقوت آبی به وفور در جواهرات استفاده می شود، اما یاقوت کبود به صورت کاملا بی رنگ و شفاف شکل می گیرد و همین مسئله آن را به بهترین گزینه برای گوشی های هوشمند تبدیل کرده است.

چه چیز آن را اینقدر خاص کرده است؟ یاقوت کبود، از سخت ترین مواد روی زمین است که در مقیاس سختی مهر (Mohr) نمره ۹ از ۱۰ را دارد که در فاصله بسیار کمی با سختی الماس دارای نمره ۱۰ از ۱۰ می باشد. در عمل، این نشان می دهد که تنها الماس می تواند یاقوت کبود را خراش دهد و تنها درصورتی که الماس در جیب هایتان نداشته باشید، صفحه نمایش یاقوت کبودی شما برای ماه ها صاف و بدون خراش باقی خواهد ماند. شیشه معمولی در همین مقیاس دارای نمره ۵ از ۱۰ می باشد و در برابر کلید و شن و تهدیداتی از این قبیل ضعیف است.

81924_orig  یاقوت کبود چیست و آیا واقعا مستحکم است؟ 81924 orig  فرآیند تولید یاقوت کبود

در یک محاسبه تجاری بیشتر از ۳۰ میلیون گوشی هوشمند در هر فصل فروخته می شود، اپل نه تنها به یاقوت کبود کافی برای همه این سفارشات نیاز دارد، بلکه بسیار بیشتر از اینها مورد نیاز اوست. بیشتر از استخراج آن از معادن سنگ و به دست آوردن یک سنگ خالص، با “رشد” دادن یاقوت کبود مصنوعی در کوره به دست می آورند. فرآیند حقیقی تولید قطعه های یاقوت کبود بسیار جالب است و شامل کوره هایی است که حرارت آن ها تا دمای ۳۳۰۰ درجه فارنهایت (۱۸۱۵ درجه سانتیگراد) می رسد، که می تواند یک تکه سنگ جواهر مخلوط با پودر آلومینیم اکسید را ذوب کند.
در مقایسه، شیشه گوریل کورنینگ  ضرورتا نوعی از شیشه حرارت دیده است و در حالیکه جزئیات روش مورد استفاده برای استحکام دهی به آن هنوز در هاله ای از ابهام است، می دانیم که شیشه گوریل بعد از اینکه یک ورقه شیشه ای در حمامی از نمک ها غوطه ور شد نمایان می شود، ماده ای که محکم به دور لایه ای از شیشه حقیقی پیچیده می شود، فشار را بر روی عنصر شیشه اضافه می کند. این مورد قدرت اضافی را به شیشه گوریل می دهد.
مشکل این لایه این است که وقتی که ضخامت ۱۵ میکرون را خراش می دهید، این عنصر را از بین برده و فشار را رها می کنید. پس از اینکه تعدادی خراش برداشت، احتمال آن زیاد است که با افتادن گوشی در کنار خراش ها ترک بخورد (همه ما ترک های تارعنکبوتی را در صفحه های نمایش موبایل های ترک خورده دیده ایم).

ویژگی ها
بگذارید یک چیز را همین اول مشخص کنیم: با اینکه یاقوت کبود در برابر خراش مقاوم تر است، همچنان یک عنصر شکننده است. به این معنا که اگر گوشی آینده شما که مجهز به یاقوت کبود می باشد را از ارتفاع بلندی به روی سطح بتنی بیاندازید هنوز صفحه نمایش آن می تواند در هم بشکند.
قضیه هنگامی که بیشتر در عمق اعداد فرو می رویم جالب تر می شود. قبل از این درباره رده بندی معمول یاقوت کبود (شامل یاقوت کبود مصنوعی) در مقیاس مُهر ( ۹ از ۱۰ است) گفتیم و آن را با شیشه (۵ از ۱۰) مقایسه کردیم. جدول زیر جزئیات کاربردی بیشتری را نشان می‌دهد. درحالیکه این جدول توسط سازنده یاقوت کبود، GT Advanced، عرضه شده است، در مورد اعداد روی عناصر تبعیضی قائل نشده است.
می توان غلبه یاقوت کبود را در تمام جنبه ها مشاهده کرد: عددی که احتمالا از همه بیشتر برایتان جالب بوده چقرمگی یا ضریب شکست است که ۲٫۳ MPa√m می باشد، حدود سه برابر چقرمگی شیشه گوریل کورنینگ. همچنین در مقایسه با بقیه، یاقوت کبود در کشش و سختی ها محکم تر است.

یاقوت کبود هم مثل شیشه شکننده است، اما در برابر خراش مقاوم تر است.

جالب است بدانید که یاقوت کبود نزدیک ۷۰ درصد سنگین تر و چگال تر از شیشه (۳٫۹۸ grams/cm3 vs 2.54 g/cm3) می باشد، یعنی برای داشتن وزنی مشابه، یک پوشش از شیشه یاقوت کبود باید نازک تر هم باشد. اما آیا چنین چیزی ممکن است؟ ما هنوز چشم انتظار پاسخ هستیم. اما اگر ممکن نشد، یاقوت کبود ممکن است با نقطه ضعف افزودن وزن کلی دستگاه همراه باشد.

81923_orig  یاقوت کبود چیست و آیا واقعا مستحکم است؟ 81923 origویژگی های یاقوت کبود، تحت عنوان GT Advanced

قیمت یاقوت کبود در برابر قیمت شیشه، و استفاده آینده از آن
مشکل بزرگی که شرکت هایی همانند اپل باید در رابطه با یاقوت کبود حل کنند، قیمت چند برابری آن در برابر شیشه است.مطمئناً ما در رابطه با تمامی معایب شیشه گوریل کورنینگ نوشتیم، اما قیمت آ« برای هر قطعه تنها حدود ۳ دلار می شود. یاقوت کبود، در مقایسه، تا کنون قیمت ۲۵ دلار برای هر قطعه داشت و تنها پیشرت های اخیر سبب نزول قیمت آن به زیر ۱۰ دلار شده است، و این اطلاعات براساس ارزیابی های انجام شده توسط منابع صنعتی هستند.
شرکت اپل حدود ۷۰۰ میلیون دلار در یک کارخانه در مسا (Mesa) آریزونا سرمایه گذاری کرده است که می تواند دو برابر ظرفیت تولیدی همه کوره های سراسر جهان تولید داشته باشد. در چنین مقیاسی، قیمت شیشه یاقوت کبود برای صفحه نمایش لمسی می تواند حتی بیشتر از این هم افت داشته باشد، و نهایتا شاهد خواهیم بود که این ماده محکم برای محافظت از یکی از معمول ترین وسیله های زندگی روزانه مان استفاده گردد – که همان گوشی های هوشمندمان هستند.

بدون دیدگاه

نظر خود را بنویسید